Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


NASREDDİN HOCA FIKRALARINDA KALIP SÖZLER
(FORMULAIC EXPRESSIONS IN NASREDDIN HODJA STORIES )

Author : Mehmet KARA   - Betül (ŞIHLAROĞLU) YILDIRIM  
Printing Year : 2017
Number : Volume 5 Issue 1
Page : 487-498
DOI Number: : 10.18298/ijlet.1737
Cite : Mehmet KARA - Betül (ŞIHLAROĞLU) YILDIRIM, (2017). NASREDDİN HOCA FIKRALARINDA KALIP SÖZLER. International Journal of Languages' Education and Teaching, Volume 5 Issue 1, p. 487-498. Doi: 10.18298/ijlet.1737.
535    249

Summary

Bu makalede bütün dünya tarafından bilinen ve Türk dünyasında ortak bir değer olan Nasreddin Hoca’nın, Türkçe’nin dil ve estetik gücünü en iyi gösteren örneklerinden olan fıkraları incelenmiştir. İncelenen fıkralarda geçen kalıp sözler ortaya konulmuş ve bu kalıp sözlerin nelerden oluştuğu tespit edilmiştir. Araştırmada T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Almanya’da da okutulmak üzere Türkçe ve Almanca olarak hazırlanan “Nasreddin Hoca” kitabı esas alınmıştır. Bu çalışmanın sonunda çok sayıda kalıp söz tespit edilmiş, bu bakımdan Nasreddin Hoca fıkralarının dilimiz, kültürümüz ve Türkçe’nin öğretimi bakımından önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.


Keywords
Nasreddin Hoca, fıkra, kalıp sözler, dil, kültür

Abstract

In this article, Nasreddin Hodja, which is known by all the world and is a common value in the Turkish world, examined the examples of the best examples of Turkish language and aesthetic power. The words that have passed through the circles examined have been put forward and it has been determined what these words mean. T.C. The "Nasreddin Hoca" book, which was prepared in Turkish and German by the Ministry of Culture to be taught in Germany, was taken as a basis. At the end of this study, a number of phrases were identified and in this respect Nasreddin Hodja was trying to put forward the importance of teaching of our language, culture and Turkish.


Keywords
Nasreddin Hodja, anecdotes, phrases, language, culture

References

Advanced Search


Announcements

    New Issue - March 2019

    Our regular volume - March 2019 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :
Telephone : Fax :
Email :ijlet.editorial@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri