Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


8. SINIF VATANDAŞLIK VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ DERS KİTABININ OKUNABİLİRLİĞİNİN HEDEF VE YAŞ DÜZEYİNE UYGUNLUĞU
(READABILITY OF THE PRIMARY EDUCATION 8TH GRADE CITIZENSHIP AND DEMOCRACY EDUCATION TEXTBOOK AND ITS SUITABILITY FOR TARGET AGE LEVEL )

Author : Yavuz TOPKAYA  - Özlem Ulu KALIN - Bayram YILAR  
Printing Year : 2015
Number : Volume 3 Issue 1
Page : 480-491
DOI Number: :
Cite : Yavuz TOPKAYA - Özlem Ulu KALIN - Bayram YILAR, (2015). 8. SINIF VATANDAŞLIK VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ DERS KİTABININ OKUNABİLİRLİĞİNİN HEDEF VE YAŞ DÜZEYİNE UYGUNLUĞU . International Journal of Languages' Education and Teaching, Volume 3 Issue 1, p. 480-491. Doi: .
1287    921

Summary

Özet Günümüzdeki eğitim ve öğretim faaliyetleri düşünüldüğünde öğrenciler tarafından anlaşılması zor olan bazı konuların daha anlaşılır ve akıcı bir şekilde okunabilmesi ancak öğrencilerin hedef ve yaş düzeylerine uygun olan materyalleri kullanmaları ile sağlanabilir. Bu çalışmada 8. sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi ders kitabındaki metinlerin okunabilirlik düzeylerinin karşılaştırılması ve metinlerin öğrencilerin hedef ve yaş düzeyine uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Bu bağlamda yapılan araştırmanın betimsel bir çalışma olduğu söylenebilir. Uygulama 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Artvin il merkezinde yer alan dört farklı ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonucunda elde edilen veriler, ulus¬lar arası alanda yapılan çalışmalarda geçerliliği ve güvenirliği kanıt¬lanmış olan standart testlerden CLOZE ve FOG testleri aracılığıyla elde edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen verilerden 8. sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi ders kitabının okunabilirliği; CLOZE testine göre öğrenci seviyesi açısından kısmen yüksek, FOG testine göre ise öğrenci hedef yaş düzeyine uygun bir şekilde hazırlandığı saptanmıştır.


Keywords

Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi, Ders Kitabı, OkunabilirlikAbstract

ABSTRACT When the present day education and training activities are taken into consideration, that some subjects accepted to understand hard by students are able to read more fluently and clearly can be only achieved by the use of materials, which are suitable for students' target age levels. The aims of this study were to compare the readability levels of texts in the Primary Education 8th Grade Citizenship and Democracy Education Textbook, and to investigate whether these texts are appropriate for the target age level of the students. Within this context, it can be said that this investigation is a descriptive study. The application was carried out at four different secondary schools located in city center of the province Artvin during 2013-2014 school year spring semester. The data was obtained by means of CLOZE and FROG tests from the standart tests, which their validity and reliability were proven in the conducted international studies. It is concluded from the data obtained as a result of this study that while the readability of the Primary Education 8th Grade Citizenship and Democracy Education Textbook is partially high in terms of student level according to the CLOSE test, it is prepared in accordance with the student target age level according to the FOG test.


Keywords

Citizenship and Democracy Education, Textbook, ReadabilityReferences

Advanced Search


Announcements

    New Issue - March 2019

    Our regular volume - March 2019 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :
Telephone : Fax :
Email :ijlet.editorial@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri